Siyam Kedisinin Özellikleri

Lütfenoturum açveyakaydolbeğenilen paylaşımlar.
Haber

Siyam kedisi almak istiyorum,Yada siyam kedisinin özelliklerini merak ediyorsanız bu yazımız sizlere göre.Siyam Kedisi kökeni yüzlerce sene önceye dayanan ve özellikleri itibariyle de dünyada en kıymetli kedi cinsleri arasında gösterilen bir kedi cinsidir. Kökeninin Tayland ülkesine dayandığı ön görü edilmektedir. Siyam kralı yönünden bu ülkede mabetlara koruyuculuk vazifiyeti verildiği ve mabet rahipleri yönünden yetiştirildikleri iddia edilmektedir.

Siyam Kedisi Özellikleri

Siyam Kedileri olabildiğince zeki ve koruma iç güdüsü yüksek hayvanlardır. Sürekli olarak tetikte ve olabildiğince ilgilidirler. Vücut renklerinin ise karakteristik özelliklerini yansıttıkları iddia edilir. En çok ilgi çeken özellikleri arasında kendini size sevdiren masmavi gözleri bulunur. Kısa ve doğuştan gelen krem renkli tüyleri, büyüdükçe koyulaşarak detaylı renklere evrilebilir. Erkekleri 4-9 kg ağırlığa ulaşabilirken, dişileri 3-5 kg ağırlığında kalırlar. Boyları kıyaslandığında ise erkek Siyam Kedileri 60 cm, dişileri ise 55 cm boya erişebilmektedirler.

 

Genel olarak 2 ayrı cinse ayrılmaktadır. Bunlar geleneksel ve çağdaş Siyam Kedileri’dir. Geleneksel Siyam Kedileri’nin aksine, Modern Siyam Kedileri 1950’li senelerde meydana çıkmıştır. Modern Siyam Kedileri, Geleneksel Siyam Kedileri’ne oranla daha iyi ve sevecen görünüme sahiptirler ve bugünümüzde vakitgelen olarak bulunmaktadır.

Tırnaklarını devamlı pati içlerinde saklamaları ile çocuklu aileler amacıyla olabildiğince münasip olan Siyam Kedileri, bu özellikleri yardımıyla de çocuklara istenmeyen zararlar vermiyor. Diğer yandansa çocuklarla çok iyi anlaşabilirler ve olabildiğince oyun oynamaya elverişlidirler.

Siyam Kedisi Davranışları

Fazlasıyla sempatik canlılardır. İnsanlarla ve başka kedi türleriyle olabildiğince iyi anlaşırlar, bu özellikleri yardımıyla dünya üstünde bulabileceğiniz en sosyal kedi cinslerinden biridir. Ancak olabildiğince sesli kedilerdir. Kendi sesleri ile devamlı konuşma (miyavlama ya da homurdanma) eğitimi gösterirler, bu yüzden sessiz bir kedi arayan hayvanseverlere pek ideal bir kedi cinsi bulunduğu söylenemez.

İlgiye ve sevgiye muhtaç durumdadırlar. Uzun vakit yalnız kalmaları durumlarında kendi kendilerine oyun üretmek hedefiyle evi birbirine katabilir. Oldukça zeki ve meraklı yapıları yardımıyla de bazı durumlarda hiç beklemediğiniz davranışları gerçekleştirebilirler. Sevgi ve ilgiye muhtaç yapıları ile devamlı oyun oynamaya elverişli olması, onları çocuklu aileler amacıyla olabildiğince mühim bir tercih durumuna getirmektedir.

Tepkiler

Kimse sevmiyor mu? Hadi Düşünceni Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir