SEO Nedir? İnternetin Yeni Trendiyle Tanışın

Lütfenoturum açveyakaydolbeğenilen paylaşımlar.
Haber

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve gün geçtikçe daha fazla kullanılan teknolojinin, artık çağın hastalığı durumuna geldiğini hepimiz biliyoruz. Bunun alt dalı olan internet bağımlılarını yakından ilgilendiren SEO konusu, aslında dışarıdan göründüğü gibi değildir.

Arama motoru optimizasyonu kelimesinin tam olarak ne anlama geldiğini bilmeyen ve ne işe yaradığının farkında olmayan kişiler için eşsiz bilgileri bu rehberde sıkılmadan bulabileceksiniz.

1) Google’a yazar öğreniriz işte. SEO ne demek beni hiç ilgilendirmiyor ahbap.

 Bu kişiler genelde internet ve teknoloji ürünlerinden geyik yapmak amacıyla faydalanır. Annesi, teyzesi ya da ablası “şu kekin tarifine bak bakıyım!” dediğinde sadece bilgi edinmek amacıyla arama motorlarını kullanır.

2) Vikipedi dahi size kalıplaşmış bilgileri verir. Öğrendim zannedersiniz.

İngilizce’den dilimize geçmiş olan bir kelime öbeğidir… Search Engine Optimization kısaca SEO olarak anılmaktadır… Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu şeklinde belirlenmiştir… Site içi ve site dışı gibi ayrı grupları vardır… Bırakın be şu kalıplaşmış işleri!

3) Gelin şu SEO zımbırtısını işin uzmanından dinleyelim!

 

Neteskop, yıllardır araştırmalar ve incelemeler yapan girişimci bir genç tarafından kurulan, site içi ve site dışı SEO terimlerini bir kenara bırakıp Google algoritmasını yakından takip eden, yapılan her güncelleme için yeni teknikler geliştiren bir marka. Hatta bu iş için özel olarak oluşturduğu sayfasını ziyaret etmek isterseniz : http://www.neteskop.com/kurumsal-seo-danismanligi/

4) SEO çalışması aslında çaktırmadan Google’ı kandırmaktır!

Yaptığınız çalışmaların içerisinde barınan site ağları, alacağınız backlink ve tanıtım yazılarını doğal olarak gösterme çabaları, zamana yayma gibi aklınıza gelebilecek her şey aslında bir kandırmaca ve oyundan ibaret! SEO danışmanlığı yapacak kadar güncel ve iyi bilgiye sahip olmanız, sahada bu akıllı oyunları kullanmayacağınız anlamına gelmez. Çünkü SEO başlı başına Google’ın savaş açtığı bir ürün ve çalışma sistemidir.

5) Planlarınız suya düşebilir! Neye uğradığınızı şaşırırsınız!

 

Tam her şey yolunda giderken, gece bakarsınız siteniz yükselmiş, tatminkar ve keyifli bir uyku çekersiniz. Gündüz uyanıp sıralama kontrolü yaptığınızda tamamen arama sonuçlarından uçmuş olabilirsiniz. Ya da Search Console üzerinde bir manuel spam işlemi ile karşılaşmanız mümkün…

6) Hiç bir zaman yılmayın! Başarmayı hata yaparak öğreneceksiniz.

 

Sitenizin ceza alması olayına sandbox adı verilebilir. Çeşitli ceza tipleri bulunmaktadır. En zor ayıklanan ceza türü ise içerik cezalarıdır. Katma değeri düşük içerik ve tam spam gibi kalitesiz içeriklerden kaçının. Her zaman sitenize giren kişileri mutlu etmeyi başaran şeyler paylaşın.

7) Ağzı olup bu sektörde konuşan herkese itibar etmeyin.

 

SEO analizi yapan yeni kişiler, yeni SEO tekniklerini fark edecek demektir. Bu da otomatik olarak sektör içerisinde hali hazırda bulunan kişilerin tadını kaçıracaktır. Yeni rakibe ne gerek var? Eskimiş algoritmaların işe yaramaz bilgilerini pişirip pişirip önünüze sunmaları size bir artı katmayacaktır. Tek istedikleri bu üç harfli şeyin Search Engine Optimizationanlamına geldiğini bilmeniz ve fotoğraftaki gibi bir insan olmanız.

8) Çalışmaktan kafayı yemiş olma ihtimaliniz de var.

 

İnternet sitenizi belirlediğiniz hedef (anahtar) kelimelerde ve kelime gruplarında yükseltmek için çeşitli yöntemlere başvuruyorsunuz. Rekabetin ve bütçenin sizi zorlamasından dolayı artık pes etme noktasına gelmiş olabilirsiniz. Ancak unuttuğunuz bir durum var. Pes etme noktasına gelmeden önce SEO konusunda beyniniz size error vermiş olabilir.

9) Ya da azmin meyvesini para sayma makinesiyle kutluyorsunuz.

 

Çıktığınız bu çetin yolda Google Adsense ve diğer reklam seçenekleriyle gelir elde etmeye başlamış olabilirsiniz. Hatta umduğunuzdan daha fazlasını kazanmaya başladıysanız, tüm işleri ve reel hayatı bırakmayı düşünebilirsiniz. Geçimini sadece internet sitelerinden sağlayan on binlerce insan var. Üstelik bu sadece Türkiye’de… Öyle insanlar var ki düzgün bir diksiyon ile cümle kurmaktan aciz, yaparken bile böyle. Ancak SEO sayesinde aylık 3000-5000 TL kazandıkları için her zaman insanlardan kendilerini üstün görürler. Haklılar da aslında. Bu sektörde evde sandalyede oturmaktan başka yaptığın bir şey yok fiziki olarak!

10) Yüzüm başka şekilde gülmez mi?

Yazının en başından beri SEO’nun önemini ve neler kazandırabileceğini vurguluyoruz. Bunları öğrenecek vaktiniz ya da uygulayacak deneyim şansınız olmayabilir. Çünkü deneyimler hataların üzerine konumlanmış şekilde hayatınızda karşınıza çıkar. Bunların hiç biri ile uğraşmayın! Gelin Neteskop sizi SEO başta olmak üzere internet ile alakalı bir çok alanda mutlu etsin…

Tepkiler

Kimse sevmiyor mu? Hadi Düşünceni Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir