Kedi Bakımı

Lütfenoturum açveyakaydolbeğenilen paylaşımlar.
Haber

Kedi satın aldınız,peki sonra bu kediye nasıl bakıcaksınız,kedi nasıl beslenir ve kedi bakımı,nasıl olmalıdır.

Kediler en bağımsız evcil hayvanlar olarak görülse de evinizin sıhhatli bir kedisi olması amacıyla bakıma gereksinimi vardır. Kediler kendilerine köpeklerden daha çok yetse de çaba sarf ederek ve onları severek köpekler kadar sadık olabilirler. Eğer kedinizi sıhhatli tutarsanız kendini sevilmiş ve evinizde huzurlu hissedecektir.

İlk olarak kedinizin sıhhatli olması çok mühimdir. Yılda bir kere kedinizin genel sıhhat testini yaptırmanız kötü neticeleri olabilen ciddi hastalıklara araya girmek edilmesine yardımcı olacaktır. Yaşça büyük olan bir kediniz varsa senede iki kere test edilmeli zira ihtiyar kediler hastalıklara daha çok yatkındır. Eğer kedinizin miyavlama şeklinde, yürümesinde, yemesinde ya da davranışlarında bir farklılık fark ederseniz veterinerinizle bu hususta danışmalısınız. Bu halde veterineriniz başka parazitler, kalp fonksiyonu, böbrek fonksiyonu ya da diyabet amacıyla daha çok test tavsiye edebilir. Fark edildiğinde anında veterinere götürülmesi gereken başka belirtilerse şöyle; göz akıntısı, göz kızarıklığı, kulak akıntısı, grip olma, devamlı öksürme, zor soluk alıp verme, dışkısının kanlı olması ya da kabızlık. Kedinizin tüylerini taramanız ölü tüyleri alır ve tüy yumağı olmasını önler. Kedinizin dişlerini fırçalamanızda olabildiğince mühimdir zira çoğu hastalıklar kötü diş bakımıyla bağlantılıdır.

Kedinizin yumUşak ve konforlu bir yere sahip olması ona yeterli mahremiyeti verecektir. Bu kediniz yorulduğunda dinlenecek yere sahip olmasını sağlayacaktır. YumUşak battaniye, yastık ya da kedi yatağı sağlamanız kedinizin kıvrılıp yatacağı yeri sağlayacaktır. Bunun yanısıra kedinizin yastık ya da yatağını derli toplu olarak yıkamalısınız. Kedinizin kum kabının olması onun idrarını ve dışkısını buraya yapmasını sağlayacaktır. Kum kabını her gün temizlemelisiniz zira kediler temiz bir tuvaleti tercih eder ve temiz tuvalet onları cezbeder. Eğer kum kabı yeteri kadar temiz değilse kediniz tuvaletini yapacak başka bir yer arayabilir. Kedinizin yedikleri de onun sağlığı amacıyla şüphesiz ehemmiyet taşıyor bunun amacıyla kedinizin ne yemesi gerektiği ile ilgili en iyi teklifi veterineriniz verecektir. Veterinerinize kedinizin yemesi amacıyla özel bir mama çeşidi lüzumlu olup olmadığını sorabilirsiniz zira kedi cinslerine ve kedilerin kilosuna göre mamalar değişiyor yani şayet kediniz olması gerektiğinden çok kiloluysa ona ideal diyette ideal mamayı veterineriniz önerecektir. Genellikle bu mevzu yavru kedi bakımı özelinde olabildiğince mühimdir.

Kediler etçil hayvanlardır ve hayvan kaynaklı yiyecekleri yerler şunlar ise aminoasitler içerir yani proteinin yapıtaşları bunun yanısıra kedinize taze su sağlamalısınız. Bir başka mühim nokta ise kedilere süt vermek doğru değildir zira kediler sütü sindirmekte zorlanırlar hem de sindiremezler denilebilir. Kedi bakımı amacıyla yalnızca yukarıdakiler yeterli değildir zira ona sevgi göstermeniz olabildiğince mühimdir. Evinizde yer açtığınız kedinize sevgi göstermeniz onunla oyunlar oynamalısınız. Bu aranızda ki bağı kuvvetlendirecektir. Bunun dışında kedinizin kendi başına oynayabileceği oyuncaklar da satın temin edebilirsiniz ya da onun amacıyla bir ip yumağı yapabilirsiniz.

Tepkiler

Kimse sevmiyor mu? Hadi Düşünceni Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir