AMP Nasıl Kurulur

Lütfenoturum açveyakaydolbeğenilen paylaşımlar.
Haber

AMP her sitede olması gereken bir eklenti artık.Artık bütün siteler AMP kuruyor peki AMP Nasıl Kurulur biliyormusunuz işte AMP kurulumu nasıl yapılır ,AMP ayarları nasıl olmalı işte bunların hepsi bu makalemiz’de bilmeyenler için.Google AMP (Accelerated Mobile Pages) olayına çok ehemmiyet vermekte. Mobil kullanıcıları komplike tasarımlardan uzaklaştırıp yalın sayfalara yönlendirilmesi amacıyla lüzumlu atılımlarına devam ediyor. WordPress site sahibi kullanıcıların basitçe nasıl sitelerine AMP desteği ekleyebileceğini ve AMP’yi özelleştirme konusu ile ilgili çeşitli verileri bedava olarak sizlerle paylaşacağım.

WordPress  AMP Nasıl Kurulur?

Öncelikle WordPress sisteminize AMP desteği kurulumu amacıyla 2 eklenti kurmanız gerekecek. Eklentiler bedava olup sorunsuzca kullanabileceğiniz ve devamlı güncellenen uygulamalardır.

AMP eklentisi 
AMP for WP – Accelerated Mobile Pages eklentisi

 AMP eklentisi İndir  AMP for WP – Accelerated Mobile Pages

Uygulamaları isimleriyle WordPress admin paneliniz içersinde eklenti ekle kısmından yazarak ekleyebilir ya da alttaki butonlar aracılığı ile indirip ftp’nize atabilirsiniz.

WordPress  AMP Nasıl Aktif Edilir?

1- İlk indirmiş olduğunuz AMP eklentisi AMP sistemini aktif edecek eklentidir. Öncelik ile bu eklentiyi aktifleştiriyoruz. Çalışıp çalışmadığını test etmek amacıyla şu yolu izleyebilirsiniz. Sitenizdeki rastgele bir metnin linki sonuna /amp ekleyerek test edebilirsiniz.

Örnek: siteismi.com/ornek-yazi adresin siteismi.com/ornek-yazi/amp yazdığınız an karşınıza yalın tasarımlı bir sayfa açılacaktır.

2- AMP for WP – Accelerated Mobile Pages eklentisi ikinci aktif edeceğimiz program. Bu eklenti yardımıyla AMP sayfanızı özelleştirebilir, Adsense ve Analytics sayaç kodlarınızıda ekleyebilirsiniz. Şimdi ne bu program içersinde ne yapacağımıza bakalım.

AMP for WP – Accelerated Mobile Pages Ayarları

WordPress admin panelinizin sol doğrultusunda AMP > Getting Started opsiyonuna giriyoruz. Seçenek başlıklarını kısa kısa özetleyerek anlatacağım.

General: AMP Sayfanıza logo ekleyebileceğiniz ve logo boyutlarını ayarlayabileceğiniz kısım. Hem de AMP on Pages Enable alternatifi ile AMP’yi bütün sayfalarda aktif edip edemeyeceğinizi seçebilirsiniz

.
Homepage: Bu seçenekte sitenizin ana sayfasınında mobilde amp olarak açılıp açılmayacağına karar verebilirsiniz.

Analytics: Google Analytics sayacınızı ekleyeceğiniz kısım burada. Yapmanız gereken Analytics panelindeki yayıncı kodu adresinizi sayfada istenilen alana UA-12345678-9 şeklindeki sayaç kodunuzu üstteki alana girmek.

Design: Bu kısımda amp sayfanızın renk ayarlarını yapabilir, kaç kolon olarak kullanabileceğinizi belirleyerek detaylı özelleştirmeler yapabilirsiniz.

SEO: Bu alan SEO’yla alakalı birtakım alternatifler barındırıyor. Öncelik ile Yoast SEO tüketiyorsanız Add Meta Tags from Yoast ve Yoast Custom Description for AMP page alternatiflerini aktif bırakmalısınız.

Menu: AMP sayfanızdaki menü düğmesini aktif edebilirsiniz. Menü düğmesinizu özelleştirmek amacıyla temaların menü bölümlerinde yeni bir menü yaratarak amp ye tanımlayıp kullanabilirsiniz.

Advertisement: Adsense reklamlarınızı ekleyeceğiniz alan burası. Yapmanız gereken Adsense kodlarınız arasındaki yayıncı ve reklam kodunu kopyalayıp alakalı alanlara girmek ve ölçülerinizi belirlemek.

Örnek:

Yayıncı kimliğiniz (data-ad-client), örneğin, ca-pub-1234567891234567

Reklam biriminizin kimliği (data-ad-slot), örneğin, 1234567890

Single: Bu sayfada makale içlerinde sosyal medya paylaşım butonlarının ve benzer mevzular gibi makale araçlarıyla alakalı ayarları açıp kapatabilirsiniz.

Social Share: Sitenize ait sosyal paylaşım linklerinizi buraya girebilir, mevzu içlerinde görünecek sosyal medya butonlarını seçebilirsiniz.

Structured Data: Google Structured Data (Yapılandırılmış Veri ) ile alakalı ayarlarınızı buradan ayarlayabilirsiniz.

Notifications: AMP sayfalarınızda bildirim göstermeniz amacıyla lüzumlu ayarları yapabilirsiniz.

Translation Panel: AMP sayfanızdaki yabancı dil alanları burada Türkçe’ye çevirebilirsiniz.

Disqus Comments: AMP sayfalarınıza yorum eklemek amacıyla kullanabilirsiniz. Disqus Comments eklentisi gerekli dir.

 WordPress Disqus Yorum Eklentisi İndir

Advance Settings: AMP sayfalarıyla ilgili diğer kalan ayarlar bu sayfa altında. Ancak tüm mobil sayfalarınızı tamamen amp sayfalarınıza yönlendirmek isterseniz Mobile Redirection seçeneğini aktif edebilirsiniz.

Eğer zorlandığınız yerler varsa lütfen alttaki yorumdan yazarak bize bildiriniz elimizden geldiğince yardım edicez..

Kaynak:Mobilbeyin.com

Tepkiler

Kimse sevmiyor mu? Hadi Düşünceni Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir